Suzanne B. Herbert

First term: October 18, 2017 to October 17, 2020
Second term: November 26, 2020 to November 25, 2021

Suzanne B. Herbert, former Ontario Deputy Minister, has been appointed to the board of directors at the Higher Education Quality Council of Ontario (HEQCO).

Herbert served as a Deputy Minister in the Ontario Government from 1997 to 2008. During this time she worked with the Ministry of Education, the Ministry of Northern Development and Mines, and the Ministry of Community and Social Services. During her time with the Ministry of Education, Herbert also represented Canada for several years at the OECD Education Directorate. Prior to becoming a Deputy Minister she was CEO of the Ontario Housing Corporation and also held Assistant Deputy Minister positions.

Since retiring from the provincial government, she has undertaken a number of assignments relating to education. In addition to her extensive experience with the provincial government, she has accepted other assignments such as assisting a children’s mental health agency looking at its strategic direction, and serving in Inuvik with the World Wildlife Fund looking at marine spatial planning in the Beaufort Sea.